Vánoční rady pro krásné rodinné fotografie

Vánoční rady pro krásné portrétní fotografie

Vánoce jsou bezesporu jedním z nejkrásnějších období v roce, kdy se většina z nás těší na příjemnou atmosféru a chvíle pohody strávené s rodinou, na které pak ještě dlouho vzpomíná. Abyste měli vzpomínky na toto období uchovány v co nejkrásnější formě na dlouhá léta, přinášíme vám několik ověřených tipů na krásné vánoční fotografie.

1. Připravte se

Přesvědčte se, že jste schopni zachytit všechny vánoční momenty. Příprava tvoří základní část úspěšného focení a určitě za to stojí. Přečtěte si, jak se naučit dobře fotografovat co nejrychleji.

Připravte si fotoaparát.
Může to vypadat jako samozřejmost, ale často se stává, že na fotoaparát ve spěchu zapomenete, a to zejména tehdy, pokud někam cestujete. Ujistěte se, že máte dobře nabité baterie a sbalenou nabíječku. Nezapomeňte na paměťovou kartu a přesvědčte se, že je prázdná a připravena na focení.

Určete někoho odpovědného za focení.
V rodině bývají vánoční úkoly často rozděleny – určí se, kdo bude zodpovědný za vánoční výzdobu, vánoční stromeček, nebo za přípravu jídel a nápojů. Tak proč neoznačit osobu zodpovědnou za fotografování? Během hektického dne se totiž právě na focení obvykle zapomene.

Uvažujte o světle v místnosti, kde se bude fotografovat.
Je místnost dostatečně světlá? Budete potřebovat blesk? Nepůsobí pozadí příliš rušivě?

2. Vyvážení bílé

Věnujte pozornost tomu, při jakém druhu osvětlení budete fotografovat a nastavte si správně vyvážení bílé. Pokud máte fotoaparát, který umožňuje fotografovat do formátu RAW, zvolte si právě tento formát a vyvážení bílé můžete nechat až na fázi úpravy fotek a postprodukce.

3. Zachyťte všechny etapy příprav

Samotná vánoční večeře, nebo večerní posezení u stromečku jsou určitě nejkrásnější části Vánoc, ale existují i jiné fotografické příležitosti, a to zejména ve fázi příprav, např.:

  • příprava jídla,
  • příprava vánoční výzdoby,
  • zdobení vánočního stromečku,
  • balení dárků,
  • děti ve svátečním oblečení,
  • příprava vánočního stolu.

Takové fotografie před samotnou Štědrou večeří jsou často velmi pěkné, protože zachycují všechnu péči a lásku, která byla věnována přípravám.

Rady pro krásné rodinné fotografie - zachyťte etapy příprav

4. Jak na skupinové fotografie

Jedním z nejčastějších vánočních záběrů je skupinová fotografie. Při takové fotce je dobré vše si předem promyslet a vaše blízké zavolat, až když budete na focení připraveni – lidé neradi čekají, a už vůbec ne před objektivem fotoaparátu :).

Jak nejlépe připravit scénu
Vyfoťte si prázdnou scénu předem, a pokud je fotografie podle vašich představ, můžete začít. Je důležité, aby bylo na fotografii každého dobře vidět, proto si předem promyslete uspořádání postav v prostoru. Zakomponujte do záběru i stromeček nebo jinou vánoční výzdobu, ale pozor! Pokud je stromek příliš velký, nechte v záběru pouze jeho část, aby se nestal na fotce dominantou.

Nezapomeňte vždy udělat několik záběrů, nejenom jeden. Fotoaparát umístěte co nejdále od fotografovaných osob a vyzoomujte obraz co nejvíce (samozřejmě jen do té míry, abyste neodřezali část některého člena rodiny). V takovém případě bude totiž na fotografii každému dobře vidět do tváře. Ideální je použít stativ a samospoušť pro co nejostřejší záběr.

5. Při otevírání dárků použijte sériové snímání

Řada momentů během vánočních svátků je naplněna fotografickými příležitostmi, ale otevírání dárků je zcela jedinečné. Jedná se o momenty naplněné emocemi, různými výrazy obličeje i vzrušením, zvláště pokud fotografujete děti.

Přepněte fotoaparát do režimu sériového snímání a vytvořte maximum záběrů. Můžete zachytit pěknou sérii fotografií od očekávání při zabaleném dárku, vzrušení při rozbalování až k radosti (nebo i zklamání :) z dárku. Nezapomeňte vždy vyfotit i ty, kteří dárkem své blízké obdarovali.

Rady pro krásné rodinné fotografie - použijte sériové snímání

6. Vyplňte hledáček

Jedna z nejčastějších chyb, která se objevuje na vánočních fotografiích, je, že lidé fotí své blízké z velké vzdálenosti, často až z druhé strany místnosti. Na fotografii je pak množství zbytečného prostoru a snímána postava je malá. Vyplňte raději úplně celý hledáček fotografovaným objektem s použitím zoomu nebo se posuňte blíže. I když se jedná o jeden z nejjednodušších tipů, může mít zásadní vliv na vaše výsledné fotografie.

7. Zvládněte svůj blesk

Častým problémem na vánočních fotografiích bývá i příliš viditelný blesk. Při jeho nesprávném použití jsou postavy přesvětlené a vytvářejí na pozadí tvrdé, nehezké stíny. V ideálním případě tento problém vyřeší externí systémový blesk, jehož světlo můžete odrážet od stropu nebo od stěn. Přesný návod, jak fotit s bleskem v interiéru najdete v našem online foto kurzu.

Pokud máte pouze blesk vestavěný ve fotoaparátu, zkuste přepnout fotoaparát do režimu nočního snímání (režim pomalá synchronizace). Fotoaparát si zvolí delší expoziční čas a těsně před závěrem expozice sám použije blesk. Na fotografii tak bude zachycen dostatek okolního světla a blesk pomůže zmrazit pohyb. Je třeba upozornit, že tento způsob může skončit i sérií "neobvyklých" fotografií, což může zároveň způsobit spoustu zábavy.

U novějších fotoaparátů existuje i možnost blesk zcela zakázat a fotografovat pouze v přirozeném světle. I při horších světelných podmínkách si fotoaparát s dostupným světlem dobře poradí a vysoké hodnoty ISO, které musíte nastavit, nezpůsobí až takové výrazné zhoršení kvality fotky.

8. Zapněte si Makro

Většina digitálních fotoaparátů již dnes disponuje režimem Makro, čehož můžete využít ve svůj prospěch a fotografovat s jeho pomocí drobnosti nebo atraktivní detaily. Ozdoby na vánočním stromku, dekorace na stole, sladkosti nebo koláče v misce, … Někdy právě z těchto běžných detailů vzniknou nádherné fotografie, které vás určitě překvapí. Přečtěte si více o tom, jak fotit makro.

Rady pro krásné rodinné fotografie - zapněte si makro

9. Kontrolujte si clonu

Při focení v interiérech se poměrně často fotografuje v režimu priorita clony, což znamená, že clonu neustále měníte v závislosti na fotografovaném tématu a čas vám fotoaparát automaticky přiřazuje.

Například při fotografování vánoční výzdoby na stromečku je třeba si vybírat malou hloubku ostrosti (malé clonové číslo, např. f/2,8), která nám způsobí rozostřené pozadí, což se pro tento typ záběru velmi hodí. Pokud ale budete fotografovat rodinu při vánoční večeři, je dobré pracovat s větší hloubkou ostrosti (hodnoty clony f/8 až f/11, nebo více), aby byly všechny postavy na záběru ostré.

Rady pro krásné rodinné fotografie - kontrolujte si clonu

Příchozí vánoční období s sebou již nyní přináší téměř neomezené množství fotografických příležitostí: budovy a ulice oděné do vánočního šatu, vánoční akce a vystoupení, venkovní zimní atmosféra. Stačí jen vyjít s fotoaparátem ven a tuto atmosféru zachytit. Vánoce jsou totiž nádherný čas roku, který velmi přeje fotografování a je ideální i na procvičení si práce s fotoaparátem. Přejeme hodně zábavy!

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať