Tipy na krásný portrét bez námahy

Tipy na krásný portrét bez námahy

Asi nejčastějším důvodem ke koupi digitálního fotoaparátu je touha po pěkných záběrech naší rodiny a blízkých, a právě proto patří portrétní fotografie mezi nejrozšířenější. Pěkné záběry však získáme pouze tehdy, pokud se nám podaří dodržet alespoň několik fotografických zásad.

Ostřete na oči

Nejdůležitější pravidlo, na které je dobré při portrétu nezapomínat je, ostřete na oči. Můžete mít výbornou expozici i kompozici, ale pokud budou oči neostré, utrpí tím celá fotografie. Klást důraz na oblast obličeje je u portrétu velmi důležité, ale mít zaostřeno na oči je to úplně nejdůležitější.

Základy práce s fotoaparátem / I. část


Podrobné informace o základech fotografování najdete v našem kurzu
Základy-práce-s-fotoaparátem,
část I.


Pozor na úhel pohledu

Portréty obvykle vypadají nejlépe, když fotoaparát umístíte do úrovně očí focené osoby. Toto pravidlo platí dvojnásob při fotografování dětí – nefotografujte je z nadhledu, jinak se svými snímky nebudete spokojeni.

Pokud tedy fotografujete děti, musíte je zvednout na úroveň svých očí (vysoká židle), nebo se budete muset sehnout a fotografovat ze dřepu (pro dobrou fotografii je někdy nutné i trpět :-)

Tipy na krásný portrét bez námahy, uhel pohledu

Kousek odstupte

Pokud se již nacházíte ve správné výšce, měli byste si od focené osoby kousek odstoupit – dva až tři metry jsou ideální. V první řadě se fotografovaný objekt dokáže tvářit přirozeněji a vy můžete použít vyšší ohniskovou vzdálenost (vyšší zoom), čímž si zároveň zvýšíte šance, že i s kompaktním fotoaparátem dosáhnete rozostřené pozadí. Tak ještě více zvýrazníte hlavní motiv snímku – fotografovanou osobu.

Kousek odstupte: tipy na krásný portrét bez námahy

Rozostřete pozadí

Portrétům obvykle svědčí rozostřené pozadí, má totiž hned několik výhod: první je, že portrétovanou osobu na fotografii doslova izoluje a nechá ji dokonale vyniknout. Zároveň zjednoduší práci při fotografování, protože není nutné vždy vyhledávat takové pozadí, které by se ideálně hodilo k našemu námětu.

Rozostřené pozadí je ideální i při fotografování tzv. momentek, například dětí – musíte totiž jednat rychle a většinou nedostanete šanci na výběr ideálního pozadí.

Rozostřete pozadí: Tipy na krásný portrét bez námahy

Na střed jen vzácně

Kompozice je u portrétu také velmi důležitá. Až na malé výjimky můžeme říci, že je vždy dobré vyhnout se středové kompozici – tedy tomu, aby byl obličej nebo postava portrétované osoby umístěna uprostřed záběru.

Pokud tedy fotografujete celou postavu, (případně postavu do pasu) snažte se, aby postava vyplnila raději levou nebo pravou stranu fotografie. Pokud je portrét fotografován na výšku, vždy se pokuste umístit tvář do horní třetiny fotografie.

Pokud fotografujete jen detail obličeje, nebo hlavu s rameny, snažte se do horní třetiny fotografie umístit rovinu očí portrétované osoby.

Na střed jen vzácně: Tipy na krásný portrét bez námahy

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať
Šárka Golová
Šárka Golová Děkuji za tipy :) Snažím se trochu zdokonalit ve focení a protože jsme si s manželem koupili poměrně drahý fotoaparát, je sebevzdělání nezbytné k vytvoření pěkné a zajímavé a vyjímečné fotografie :) Teprve dnes jsem narazila na Váš web a doufám, že vytrvám a budu pokračovat ve čtení Vašich pěkných článků i v kurzech, které nabízíte. Děkuji za Vaši skvělou práci, kterou děláte pro druhé fotonadšence. Zdraví Šárka
2.května 2018 Reagovať
  1. Odoslať