Recenze Canon EOS 80D

Canon EOS 80D test

Canon EOS 80D je po třech letech novým nejvyšším představitelem amatérské řady zrcadlovek značky Canon. Jde již o desátý model třídy EOS (v desítkové řadě), který začal svou pouť v roce 2000 třímegapixelovým (bez legrace) modelem EOS D30.

Porovnáme-li technickou specifikaci 80D s jeho předchůdcem EOS 70D (z roku 2013), současný model přináší zlepšení prakticky v každém ohledu. To je samozřejmě dobrá zpráva nejen pro fotografické nadšence, ale i pro zkušené amatéry. A právě jim je tento model primárně určen.

EOS 80D je vybaven 24,2 megapixelovým CMOS snímačem velikosti APS-C a novým zaostřováním s 45 křížovými body. S modernizací obrazového procesoru na verzi DIGIC 6 zároveň souvisí množství novinek. Patří sem například zlepšení obrazové kvality, či nativní rozlišení v rozmezí ISO 100 až 16 000. To i s možností rozšíření až na hodnotu ISO 25 600 u videa, i u fotografií. Vyrovnávací paměť umožní zachytit 110 JPEG nebo 25 RAW souborů v režimu sériového snímání s rychlostí až 7 snímků za sekundu. Hledáček má pokrytí 100 % a oceníte také 3 palcový výklopný LCD displej s dotykovým ovládáním.

Konstrukce

I po desetiletích vývoje našel Canon prostor na drobné změny. Tělo je z kvalitního plastu a celková hmotnost je přibližně o 5 % nižší než u modelu 70D. Přesto je novinka se svou hmotností 730 g bližší spíše segmentu profesionálních zrcadlovek. Lepší těsnění vůči povětrnostním podmínkám by mělo tělo uchránit při dešti, i při náhodném pokropení vodou.

Ovládání je intuitivní a po krátkém seznámení si na něj rychle zvyknete. Funkce některých ovládacích prvků se navíc dají ještě upravit podle vlastních potřeb. V kombinaci s menu, které si umíte poskládat z nejpoužívanějších nastavení, se s fotoaparátem pracuje výborně.

Video

Je známo, že některé televize – zejména na reality show, dokumentární, či dokonce filmové produkce – používají při natáčení zrcadlovky značky Canon. Proto trochu zamrzí, že 80D nenabízí záznam videa v 4K rozlišení. Na druhou stranu je tu ale k dispozici dvojnásobná frekvence snímkování. V rozlišení 1080p HD je možné nahrávat až 60 snímků za sekundu a ukládat výstup ve formátu MP4.

Přibyl samostatný konektor na sluchátka i mikrofon, díky čemuž je možné kontrolovat zvukovou stopu přímo během nahrávání.

I automatické zaostřování funguje během natáčení videa spolehlivě, a vy tak můžete více pozornosti věnovat například perspektivě nebo kompozici.

Nová baterie

Krátce zmíníme výdrž baterie, která je podle nás výjimečná. Během celého období jsme ji nabíjeli pouze jednou – a to v den, kdy jsme fotoaparát dostali. Zrcadlovku jsme používali více než týden a během toho jsme udělali více než 2000 snímků. LCD bylo při fotografování vypnuto, i náhled po expozici, a průběžně jsme kontrolovali a vymazávali fotky. O tento výkon se postarala nejen nová baterie LP-E6N s vyšší kapacitou (1,865mAh) ale pravděpodobně i nový obrazový procesor DIGIC 6. Ten dokáže rychleji realizovat i složitější výpočty. Nová baterie je se svým předchůdcem plně kompatibilní, včetně nabíječky a battery gripu.

Obrazová kvalita

Ve srovnání s minulými modely můžeme na první pohled vidět výrazné zlepšení obrazové kvality. A to platí nejen při fotografování, ale i při záznamu videa. O dvě generace starší EOS 60D působí vedle novinky jako úplná starožitnost. Zlepšení je zřetelné ve všech důležitých parametrech – od zaostřování až po výkon při nízkém osvětlení.

Nový snímač s rozlišením 24 MP vytváří dostatečný potenciál pro vykreslení všech detailů na fotografii. Více obrazových bodů jistě ocení například fotografové zvířat a divoké přírody. Úprava kompozice, nebo zvýraznění hlavního objektu s pomocí oříznutí fotografie, tak už není za cenu dramatického snížení její kvality.

Canon EOS 80D obrazová kvalita

(1/400, f/18, ISO 200, 50mm)

Setový objektiv EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM:

Canon EOS 80D používá obrazový snímač typu APS-C a tělo je již tradičně vybaveno bajonetem typu EF-S. Ten umožní použití všech objektivů, které má firma Canon v produkci. To znamená standardních s označením EF, i speciálně pro tuto kategorii navržených EF-S objektivů.

V setu s EOS 80D dostanete již třetí generaci objektivu EF-S 18-135mm, který je vybaven novým ostřícím motorkem "micro USM". Při našem použití zaostřování fungovalo spolehlivě. Ani při nižším kontrastu objektiv nikdy nezaváhal, prostě fungoval.

Konstrukce objektivu je z kvalitního plastu a sklo působí mohutnějším dojmem, než tradiční setové verze s rozsahem 18-55mm. Velikost a hmotnost je však kompenzována výborným rozsahem a příjemnou obrazovou kvalitou. Při fotografování krajiny není problém zachytit širokoúhlý záběr, a zároveň děj před objektivem dostatečně přiblížit. Po přepočtu x1,6 (APS-C) nabízí efektivní ohniskovou vzdálenost 216mm. Můžete tak fotografovat i detailní portréty z dostatečné vzdálenosti. Kombinace maximální ohniskové vzdálenosti a clony f/5,6 dokáže zároveň dostatečně rozostřit pozadí.

Canon EOS 80D portrét

(1/400, f/5.6, ISO 100, 135mm)

Zoom adaptér PZ-E1

Novinkou jsou také kontakty na spodní straně objektivu pro spojení s novým zoom adaptérem PZ-E1, který umožní elektronické ovládání zoomu. Změna ohniskové vzdálenosti je tak plynulá a tuto novinku ocení zejména příznivci videa. K dispozici jsou dva "rychlostní" režimy. Jeden pomalejší, ten je ale zároveň i tišší. A rychlejší, jehož zvuk už interní mikrofon zachytí. Při fotografování je adaptér omezující, jeho montáž a demontáž je však naštěstí rychlá a jednoduchá. Nezpůsobuje tak problémy ani při častějším střídání záznamu videa s fotografováním.

Časosběr

Stalo se již dobrým zvykem, že Canon své nové modely zrcadlovek vybavuje intervalometrem. Ten umožní nastavit časový interval (např. 15 sekund) a pravidelně v něm fotografovat. Na jednotlivých záběrech tak zachytáváte změny na scéně a můžete vytvořit působivé time-lapse video. Podle potřeby si nastavíte pevný počet snímků v řadě, nebo můžete fotografovat dlouhé hodiny až do naplnění paměťové karty. S pomocí příslušenství to bylo sice možné i dosud, ale často s omezeními, jako např. počet záběrů.

DPP a dynamický rozsah

Lepší dynamický rozsah nového CMOS snímače oceníte u fotografování scén s vysokým kontrastem světla, konkrétně u záběrů krajiny. Díky RAW souboru si pak zachováte maximum informací i v takových oblastech na fotce, které jsou zdánlivě utopené ve stínu, nebo naopak přeexponované.

Na odkrývání takových detailů výborně poslouží program, který dostanete s fotoaparátem DPP (Digital Photo Professional). Jelikož Canon umí data ze svého RAW souboru využít nejefektivněji, program dokáže s fotkami doslova zázraky. Pokud ale na práci s DPP nejste zvyklí, určitě vám na úpravu RAW souborů dobře poslouží i jiný editor.

Canon EOS 80D noční zábér

(30s, f/16, ISO 200, 18mm)

Závěr

Během let vývoje v této třídě Canon neustále zlepšoval design a technologie. Výsledkem je možnostmi nabitý a výkonný fotoaparát s pestrou paletou užitečných funkcí. Práce s ním, i obrazová kvalita výstupu, byla pro nás příjemným překvapením.

Nenarazili jsme na nic, co bychom mohli považovat za omezení. Canon EOS 80D splní očekávání i náročnějších uživatelů, kteří potřebují spolehlivý záložní fotoaparát, nebo APS-C tělo. Stejně je EOS 80D dobrá volba i pro fotografy, kteří hledají „rodinný“ fotoaparát nebo spolehlivého společníka na cestování.

Níže si můžete stáhnout tři fotografie za účelem prezentace obrazové kvality fotoaparátu. Ani jedna z fotek nebyla žádným způsobem upravena, jedná se tedy o čisté exporty z DPP (Digital Photo Professional) v plném rozlišení.

Soubory ke stažení
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať