Na co slouží sluneční clona na objektiv a kdy ji použít.

Sluneční clona na objektiv k zrcadlovce

Pokud máte fotoaparát s výměnným objektivem, tak jste si už pravděpodobně všimli, že k některým objektivům je v rámci balení dodávána plastová sluneční clona. V dnešním článku se podíváme na výhody jejího používání, jaké typy jejího provedení jsou na trhu dostupné, a zmíníme také některé nevýhody, které mohou používání sluneční clony doprovázet.

Pokud jste v balení vašeho objektivu sluneční clonu nenašli tak nezoufejte, není žádný problém ji kdykoli samostatně dokoupit.

Předcházení efektu Lens Flare

Hlavním účelem sluneční clony je zabránit výskytu odlesku světla v objektivu, takzvaného efektu Lens Flare. Tento efekt většinou přichází z horní části fotografie v podobě barevných kruhů, nebo celkového snížení kontrastu na fotografii. Způsobuje ho rozptýlené světlo uvnitř objektivu.

Příklad sníženého kontrastu na fotografii a efektu lens flare.

I když může tento efekt někdy něco přidat a zlepšit náladu na fotografii (jako u záběrů výše), mnohem častěji se jedná o nežádoucí jev. Používání sluneční clony je proto dobrý nápad, pokud si takový efekt na svých fotkách nepřejete. Pokud na některé konkrétní fotografii budete chtít tento efekt přece jen ponechat, není nic jednoduššího, než dát clonu z objektivu dolů. Dodatečně doplnit ho je možné i při úpravě fotografie.

Sluneční clona nemá žádný efekt tehdy, když svítí slunce přímo do objektivu, tedy pokud je slunce viditelné přímo v záběru. Efektu Lens Flare ale pomůže zabránit tehdy, je-li slunce (nebo kterýkoliv jiný zdroj světla) mimo záběr. Tehdy světlo dopadá na přední část objektivu pod úhlem, sluneční clona takto dopadající světlo zablokuje a zabrání tak vzniku nežádoucího efektu.

Fotografování bez použití sluneční clony

Fotografování s použitím sluneční clony

Jak blokuje sluneční clona rozptýlené světlo a snižuje odlesky v objektivu.

Ochrana objektivu

Další velkou výhodou sluneční clony je, že chrání přední čočku objektivu před nárazy a poškrábáním. I chvilka nepozornosti stačí například k tomu, aby se fotoaparát odřel o stěnu za vašimi zády. Fotoaparát prověšený přes rameno je nejčastěji vystaven právě takovému riziku a vždy je lepší mít pár škrábanců na sluneční cloně, než na skleněné čočce objektivu.

Sluneční clona chrání objektiv

Sluneční clona chrání objektiv i po několika nárazech.

Mnoho lidí na ochranu přední čočky používá UV filtry, ve většině případů to ale není ideální řešení.

Při náhodné kolizi totiž UV filtr sice čočku ochrání, vy ale na druhou stranu skončíte s poškrábaným UV filtrem. Přes takto poškrábaný filtr asi fotografovat nebudete (i když by to mohlo vytvářet zajímavé efekty), to znamená, že filtr budete muset sundat a nahradit jiným. Naopak funkčnost sluneční clony se po utržených škrábancích vůbec nezmění.

Například pokud fotografujete motokrosové závody z kratší vzdálenosti a bláto nebo kamínky budou létat přímo do objektivu, jeho znečištění nebo poškození se pravděpodobně nevyhnete. Clona tedy uchrání čočku před světlem i fyzickými objekty dopadajícími pod úhlem, ne však dopadajícími přímo.

Typy slunečních clon

Nejčastěji narazíte na dva typy sluneční clony:

  • na vykrojenou sluneční clonu, která má oblé výstupky vpravo, vlevo, nahoře a dole,
  • a na plnou sluneční clonu, která má tvar okrouhlé rourky.

Vykrojená a plná sluneční clona

Vykrojená sluneční clona je navržena tak, aby nabídla optimální pokrytí záběru takovým způsobem, jakým jsou navrhovány snímače vaší digitální zrcadlovky. Snímače jsou totiž obdélníkové, jsou více široké než vysoké. Proto má vykrojená sluneční clona menší výstupky na levé a pravé straně a větší výstupky nahoře a dole. Díky tomu zablokuje maximum nežádoucího světla a zároveň nezasahuje do obrazu na fotografii, čímž by způsobovala vinětaci.

Srovnání objektivu a snímače zrcadlovky

Vykrojené sluneční clony jsou nejčastěji určeny pro širokoúhlé objektivy. Plná sluneční clona by v takovém případě mohla být jen málo vypouklá, aby nezpůsobila ztmavení v rozích obrazu (vinětaci). Taková malá sluneční clona by ale nebyla dostatečně účinná. Vykrojená sluneční clona předchází ztmavení v rozích obrazu a zároveň nabízí přiměřené množství ochrany před nechtěným světlem.

Plné sluneční clony jsou naopak nejčastěji prodávány k teleobjektivům. U těchto objektivů je úhel pohledu velmi úzký a tak i clona může být "delší" a vysunutá. Pro dosažení maximálního efektu se u některých teleobjektivů kombinuje dlouhá sluneční clona s vykrojeným okrajem.

Kombinovaná slnečná clona

Gumové sluneční clony jsou většinou vyráběny jako univerzální a mají své výhody i nevýhody. Nemají svůj vlastní úchyt, místo toho používají závit a na přední část objektivu se upevňují jako filtr. To znamená, že je dokážete použít na jakýkoliv objektiv se správnou velikostí, nebo dokonce na různé velikosti s pomocí redukcí.

Gumové sluneční clony jsou často skládací. To znamená, že při širokém úhlu máte clonu poskládanou a při vyzoomování clonu vysunete. Získáte tak lepší ochranu před nežádoucím světlem, než by nabídla pevná plastová sluneční clona.

Potenciální nevýhodou gumové sluneční clony je ochrana. Pokud s objektivem například zavadíte o stěnu, nemusíte si toho ani všimnout a můžete ho poškodit. Při nárazu totiž nemáte takovou zpětnou vazbu, jak v případě plastové clony.

Pokud vlastníte zoomový objektiv, měla by být vaše sluneční clona vyráběna přímo pro konkrétní objektiv (nejčastěji se jedná o vykrojenou verzi). Clona musí být navržena tak, aby blokovala co nejvíce nežádoucího světla bez způsobené vinětace i tehdy, když je objektiv na své nejširší ohniskové vzdálenosti. To také znamená, že pokud objektiv vyzoomujete, byla by delší sluneční clona efektivnější.

Sluneční clona může blokovat světlo z blesku

Na jeden z možných problémů při používání sluneční clony můžete narazit, pokud se rozhodnete fotografovat s vestavěným bleskem. Obzvlášť na širší ohniskové vzdálenosti může clona zablokovat spodní část světla z blesku a výsledkem je tmavý polokruh na spodní části fotografie.

Pokud tedy fotografujete s vestavěným bleskem, sundejte si sluneční clonu. Při používání systémového (externího) blesku se tento problém neprojeví, protože ten je delší a bude blýskat přes sluneční clonu. Světlo ze systémového blesku se také často odráží od stropu nebo od stěny. Světlo je z něj pak příjemnější a problému se vyhnete úplně.

Používání sluneční clony

Při používání sluneční clony můžete narazit na limit své fotografické brašny. Její velikost je často přizpůsobena jen fotoaparátu a objektivu, bez sluneční clony. Naštěstí drtivá většina slunečních clon používá typ uchycení bajonet (na rozdíl od řešení se závitem). Pro účely přepravy je tak možné clonu velmi rychle nasadit na objektiv opačným směrem, čímž starost s uskladněním clony odpadá.

Používání sluneční clony

V tomto má výhodu skládací gumová sluneční clona, která objektivu na objemu přidává méně.

Výměna fotografických filtrů

Používání sluneční clony může komplikovat výměnu fotografických filtrů. Pravděpodobně ji budete muset sundat vždy, když budete chtít filtr přidat, nebo sundat.

Zvětší fotoaparát

Přidání sluneční clony na fotoaparát ho zvětší a zvýrazní. Zda se v tomto případě jedná o problém nebo ne, závisí pravděpodobně na typu fotografie, kterou se zabýváte. Například u žánrů jako street fotografie je lepší být co nejméně nápadný, s velkým fotoaparátem na sebe můžete přitáhnout více pozornosti, než byste chtěli.

Fotoaparát bez slnečnej clony

Na druhou stranu existují lidé, kteří považují použití sluneční clony za více profesionální. Pokud se tedy snažíte udělat dobrý dojem například na klienta, může být použití sluneční clony výhodou. Dojem profesionality ale zase může být na škodu na místech, kde není profesionální fotografování povoleno, případně vyžaduje extra povolení a zaplacení poplatku. V těchto případech může být použití clony spíše nevýhoda.

Fotoaparát so slnečnou clonou

Na závěr už jen krátké shrnutí: sluneční clona je velmi užitečná při prevenci před nechtěnými odlesky světla v objektivu (efekt Lens Flare) a zároveň chrání přední čočku objektivu před nárazy a poškrábáním. Na druhou stranu je s ní méně pohodlná práce s filtry a příliš zvýrazní fotoaparát.

Čo sa týka praktickej stránky veci, nedá sa povedať, že by ste slnečnú clonu potrebovali stále. Využiť ju ale viete približne pri 20% záberov, najčastejšie po východe alebo pred západom slnka. Jedná sa teda o veľmi praktického spoločníka v prípade, ak radi fotogarfujete práve skoro ráno, alebo večer počas magickej 'zlatej hodinky'.

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať