Light leaks: Oranžové video efekty zdarma

Light leaks: oranžové video efekty zdarma

Dnes jsme pro vás připravili netradiční dárek, který můžete využít při tvorbě a úpravě videa. Jde o několik filmových záběrů s tzv. „light leaks“ efekty, tedy o dynamicky se měnící světelné efekty v oranžové barvě. Záběry máte od nás k dispozici zcela zdarma, stačí vám bezplatná registrace a stáhnout si je můžete po kliknutí na tlačítko "Stáhnout soubor“ na konci článku.

Co je „light leaks“?

Je to jev, při kterém proniká světlo do objektivu fotoaparátu nebo kamery jinou cestou, než by mělo. Stává se to obvykle po stranách objektivu díky netěsnosti v jeho uchycení. Takto vniklé světlo způsobuje světelné přepaly a různé barevné skvrny, které překrývají snímaný obraz.

U klasické fotografie a tvorbě videa byl tento efekt považován za nežádoucí, takový materiál se běžně vyhazoval jako odpad. S příchodem digitálních zrcadlovek a digitálních videokamer se tento efekt téměř úplně vytratil, v poslední době se však začíná do záběrů uměle doplňovat k dosažení populárního „retro looku“.

Technické detaily

Videa jsou uložena ve formátu H.264 v rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 px a jsou sbalena v jednom souboru .zip, jehož velikost je 49 MB. Soubor obsahuje 12 samostatných videí (různých typů oranžových „leaksů“) v délkách od 9 do 17 sekund.

Jak pracovat s našimi „leaks“?

Soubory, které po rozbalení získáte, je nutné naimportovat do softwaru, který dokáže pracovat s vrstvami a má možnost využívat takzvané „blend módy“. Takovými programy jsou například Final Cut, Adobe Premiere, nebo v našem případě Adobe After Effects.

Do kompozice nebo sekvence, se kterou pracujete, vložte video, na které chcete požadovaný „light leak“ aplikovat.

Light leaks: jak používat video efekty 1

O jednu vrstvu výše vložte „light leak“ a najděte část, kterou chcete použít.

Light leaks: jak používat video efekty 2

V možnostech překrývání zvolte mód „screen“, který je pro použití s našimi přepaly nejvhodnější. Samozřejmě, pokud chcete získat jiný vzhled vašeho výsledného videa, můžete vyzkoušet i ostatní módy.

Light leaks: jak používat video efekty 3

Po změně módu překrývání se obě sekvence vzájemně propojí a vytvoří požadovaný efekt.

Light leaks: jak používat video efekty 4

Licenční podmínky

Všechna videa jsou poskytnuta v rámci licence Creative Commons CC BY 4.0. To znamená, že je můžete sdílet, upravovat a vytvářet na jejich základě nová díla, dokonce i na komerční účely. Podmínkou je uvedení autorství (odkazu na stránky www.photovia.cz) způsobem definovaným na stránkách Creative Commons.

Stáhnout soubor Ke stažení souboru se musíte přihlásit
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať