Light Leaks: Efekty pro fotografie zdarma

Fotografické Light Leaks efekty zdarma

Dnes máme pro vás další dárek, který se výborně hodí pro ty z vás, co milujete úpravu fotek. Jedná se o několik světelných efektů simulujících světelné přepaly, takzvané „Light Leaks“, a tyto efekty jsou určeny pro vaše fotografie. Záběry máte od nás k dispozici zcela zdarma, stačí vám bezplatná registrace a stáhnout si je můžete po kliknutí na tlačítko „Stáhnout soubor“ na konci článku.

Co je „light leaks“?

Je to jev, při kterém proniká světlo do objektivu fotoaparátu jinou cestou, než by mělo. Stává se to obvykle po stranách objektivu díky netěsnosti v jeho uchycení. Takto vniklé světlo způsobuje světelné přepaly a různé barevné skvrny, které překrývají snímaný obraz.

Při klasické fotografii byl tento efekt považován za nežádoucí, takový materiál se běžně vyhazoval jako odpad. S příchodem digitálních zrcadlovek a digitálních videokamer se tento efekt téměř úplně vytratil, v poslední době se však začíná do záběrů uměle doplňovat pro dosažení populárního „retro looku“.

Technické detaily

Fotografie jsou uloženy ve formátu JPEG v rozlišení 4096x4096px a jsou sbalené v jednom souboru .zip, jehož velikost je 8,9 MB. Soubor obsahuje 10 samostatných fotografií různobarevných Light Leaks.

Jak pracovat s „Leaks“?

Soubory, které po rozbalení získáte, je nutné otevřít v programu, který dokáže pracovat s vrstvami a má možnost využívat takzvané „blend módy“. Takovými programy jsou například Adobe Photoshop, Gimp a z online programů i bezplatný Pixlr Photo Editor. Ukázky níže jsou z Photoshopu, podobným způsobem se ale s 'Fler' pracuje i v jiných programech.

Dále je postup práce úplně stejný, jako při použití jiných efektů pro vaše fotografie, podrobný návod, jak na to si můžete přečíst v našem článku Lens Flare: fotografické efekty zdarma.

Licenční podmínky

Všechny fotografie jsou poskytnuty v rámci licence Creative Commons CC BY 4.0. To znamená, že je můžete sdílet, upravovat a vytvářet na jejich základě nová díla, dokonce i na komerční účely. Podmínkou je uvedení autorství (odkazu na stránky www.photovia.cz) způsobem definovaným na stránkách Creative Commons.

Stáhnout soubor Ke stažení souboru se musíte přihlásit
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať