Lens Flare: Fotografické efekty zdarma

Lens Flare: fotografické efekty zdarma

Opět jsme pro vás připravili jeden z dalších netradičních dárků, který můžete využít při vaší práci, tentokrát při úpravě fotografií. Jedná se o několik světelných efektů simulujících odlesky objektivu, takzvané „lens flares“. Záběry máte od nás k dispozici zcela zdarma, stačí vám bezplatná registrace a stáhnout si je můžete po kliknutí na tlačítko „Stáhnout soubor“ na konci článku.

Co je „Lens Flare“?

Je to jev, který přirozeně vzniká při fotografování nebo snímání videa v protisvětle. Podle kvality objektivu vznikají lámáním světla mezi optickými čočkami různé artefakty, které způsobují na výsledných fotografiích odlesky. V současnosti se efekt využívá zejména ve fotografiích, které mají vintage (retro) nádech, můžete je však často vidět i jako jemný doplněk v reklamní nebo svatební fotografii. V mnoha případech je tento efekt nežádoucí, ale některým typům fotografie vysloveně svědčí.

Technické detaily

Fotografie jsou uloženy ve formátu JPEG v rozlišení 4096x3112px a jsou sbalené v jednom souboru .zip, jehož velikost je 3,6 MB. Soubor obsahuje 15 samostatných fotografií různobarevných Lens Flares.

Jak použít naše „Lens Flares“?

Soubory, které po rozbalení získáte, je nutné otevřít v programu, který dokáže pracovat s vrstvami a má možnost využívat takzvané „blend módy“. Takovými programy jsou například Adobe Photoshop, Gimp a z online programů například bezplatný Pixlr Photo Editor. Ukázky níže jsou z Photoshopu, podobným způsobem se ale s 'Fler' pracuje i v jiných programech.

Lens Flare: otevřete vaši fotografii

1. Otevřete vaši zdrojovou fotografii, na kterou chcete Lens Flare aplikovat.

Lens Flare: otevřete a zkopírujte požadovaný efekt

2. Současně otevřete požadový Lens Flare, označte ho, zkopírujte a vložte do vaší fotografie jako novou vrstvu.

Lens Flare: zvolte mód překrývání Screen

3. Této nové vrstvě zvolte v módech překrývání mód 'screen', který je pro použití s našimi Lens Flares ideální. Samozřejmě pokud chcete získat jiný vzhled vaší výsledné fotografie, můžete vyzkoušet i ostatní módy překrývání.

Lens Flare: propojené vrstvy vytvoří požadovaný efekt

4. Po změně módu překrývání se obě vrstvy vzájemně propojí a vytvoří požadovaný efekt.

Lens Flare: pro umocnění efektu použijte Gradient Map

5. Pro umocnění efektu můžete použít přechodovou mapu (Gradient Map), která umožní kolorovat fotografii do vlastních odstínů.

Lens Flare: definujte si vlastní barvy

6. Po vyvolání přechodové mapy je nutné změnit standardní černou a bílou za vlastní barvy, dosáhnete toho kliknutím na pás přechodu v paletce Properties, čímž se dostane k úpravě přechodové mapy (Gradient Editor). Po kliknutí na ikonku tmavého bodu A jsme použili barvu # 122840 a po kliknutí na políčko B zase barvu # cdc8cc. Vložením vlastních barev s fialovým nádechem jsme vylepšili atmosféru fotografie.

Lens Flare: Gradient map vždy na nejvyšší pozici

7. Přechodovou mapu nezapomeňte mít ve vrstvách vždy na nejvyšší pozici, aby ovlivňovala Lens Flare i vaši zdrojovou fotku. Opět změníme mód překrývání, tentokrát však na možnost Barva (Color) a průhlednost (Opacity) nastavíme podle vlastního uvážení, my jsme použili hodnotu 46 %.

Lens Flare: foto bez Gradient Map

8. Takto naše fotografie vypadala před vložením přechodové mapy.

Jak upravit fotku auta

9. A takto vypadá naše finální fotografie po aplikování Lens Flare i přechodové mapy.

Licenční podmínky

Všechny fotografie jsou poskytnuty v rámci licence Creative Commons CC BY 4.0. To znamená, že je můžete sdílet, upravovat a vytvářet na jejich základě nová díla, dokonce i na komerční účely. Podmínkou je uvedení autorství (odkazu na stránky www.photovia.cz) způsobem definovaným na stránkách Creative Commons.

Stáhnout soubor Ke stažení souboru se musíte přihlásit
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať