Jak fotit portrét v přirozeném světle venku

Jak fotit portrét v přirozeném světle venku

Pokud alespoň občas fotografujete, určitě i vás trápí otázka, jak fotit pěkné portréty v exteriéru bez velkých investic do fotografické techniky. Pěkné portréty venku typicky vznikají na dovolených, rodinných výletech do přírody nebo jen tak, při odpočinku na zahradě. Velmi často se však stává, že některé fotky se vydaří nad očekávání, zatímco jiné jsou zase zklamáním. Jak používat fotoaparát tak, aby mezi vašimi fotografiemi převládaly ty lepší, vám prozradíme s pomocí několika tipů v dnešním článku.

Na co si dávat pozor

Nejčastější chybou začátečníka je snaha fotit portrét takříkajíc od boku: jednoduše přiložit fotoaparát k obličeji, najít něco pěkné v okolí a stisknout spoušť. Výsledná fotografie je pak spíše dílem náhody a i když se podaří, je velmi obtížné ji znovu zopakovat.

Velká chyba takového postupu je v tom, že nebere v úvahu světlo. Počasí venku se mění velmi často a spolu s ním i světelné podmínky, které je třeba vždy zvážit. Při lepším počasí jsou fotografické podmínky příznivější a je mnohem jednodušší dosáhnout pěkného výsledku, i když jen jednoduše stisknete spoušť. Zamyslete se proto nad světlenými podmínkami a využijte světlo ve svůj prospěch vždy podle toho, v jaké části dne fotíte.

Příležitost pro pěkný portrét se najde vždy

Přirozené světlo je tím nejlepším základem pro pěkné fotografie: během celého dne totiž nabízí mnoho momentů, které se dají využít pro atraktivní portrét, stačí vědět, co bude za daných okolností fungovat nejlépe.

Možná jste již slyšeli o takzvané zlaté hodince, krátké části dne těsně po východu a těsně před západem slunce, kdy jsou světelné podmínky nejlepší. Tyto vzácné momenty velmi často využívají i fotografové krajiny a přírody, kteří neváhají ráno vstávat za tmy a fotografovat do noci jen proto, aby získali jediný záběr s tou nejlepší atmosférou. Využijte zlatou hodinku i vy a vyzkoušejte si fotografovat například portrét před západem slunce.

Ostré letní slunce a portrét

Ostré letní slunce

Nejčastějším obdobím na focení venku je nepochybně léto, a pokud se ho už nemůžete dočkat, přečtěte si výborné rady jak fotit v letním období v našem článku 7 horkých tipů na krásné letní fotky.

Největší komplikace v létě způsobuje focení při bezmračné obloze a vysoké intenzitě slunečních světla, kdy jsou pořízené fotografie obvykle příliš kontrastní. Vysoký kontrast vytváří tvrdé, často ošklivé stíny, které působí nepěkně zejména na lidské tváři.

Ale i toto mohou být momenty pro skvělé fotografie, zvláště pokud víte, jak situaci využít ve svůj prospěch. Pokud vás toto téma zajímá, detailní návod, jak získat atraktivní letní záběry najdete v našem videu Jak fotit portrét v přirozeném světle. Mimo jiné se tam například dozvíte, jak zacházet s přirozeným světlem během celého dne a dosáhnout tak co nejkrásnějších záběrů v kterékoliv denní hodině.

Světlo ve stínu

Osvědčený postup, který také přináší dobré výsledky, spočívá v hledání světla ve stínu. Zní to možná trošku zvláštně, ale vysvětlení je jednoduché: světlo ve stínu je něco mezi světlým povrchem a stínem. Stín může tvořit například budova, strom nebo zeď, a světlo se do takového stínu může dostávat odrazem od nedalekého objektu.

Na fotografování s pomocí světla ve stínu si vybírejte takové místo ve stínu, které má v blízkosti velkou bílou nebo světlou plochu, například bílou zeď. Světlá podlaha dokáže při focení také pomoci: světlo odražené od jejího povrchu se pěkně rozprostře po celém objektu, který fotografujete. Bude krásně měkké, jemné a dokonce až zářivé.

Světlo v stínu u portrétu

Tato fotografie byla pořízena stejným postupem. Dítě je ve stínu a světlá zeď, která byla po pravé straně fotografa, odráží zpět na postavu dostatek měkkého světla. Právě díky tomu je tvář dítěte pěkně vymodelovaná a fotografie nepůsobí plochým dojmem.

Nejlepší rada na závěr
Před fotografováním jako první hledejte vhodné světlo, až pak vhodné pozadí. Je snadné postavit svůj model před pozadí, které vypadá hezky nebo zajímavě, pokud na tom místě ale není dobré světlo, skončíte s nevýraznou fotografií, kterou nezachrání ani to nejkrásnější pozadí.

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať