Fotokurzy, knihy, online... Jak se skutečně naučit fotografovat?

Jak se naučit fotografovat

Každý z nás by chtěl určitě umět fotografovat co nejlépe – pravidelně dělat krásné záběry, které by zaujaly nejen naše blízké, ale obstály by i v tvrdé konkurenci ostatních fotografických nadšenců.

Problém je, že tak jako každá dovednost i fotografování vyžaduje k dokonalému zvládnutí dvě věci – teoretické znalosti a praktickou zkušenost. Pomineme-li teorii, stále můžeme vyfotit nádherný záběr, ale pravděpodobně ho nebudeme umět příště zopakovat. Pokud zase podceníme praktickou část výuky, budeme pořád dokola dělat ty samé chyby a náš postup bude výrazně zpomalen.

Jak tedy co nejlépe zkombinovat teoretické a praktické vzdělávání tak, aby nám učení trvalo co nejkratší dobu? Je vůbec možné naučit se rozumět fotkám a fotografování bez absolvování foto kurzů, workshopů a drahých školení? (Odpověď pro nedočkavé: ano, je to ale náročnější).

Pokud nemáte na dlouhé vzdělávání čas, zkuste pro lepší záběry použít některý z těchto fotografických tipů na krásný portrét bez námahy a využít jej při focení dětí nebo rodiny. Pokud se však chcete věnovat fotografování důkladněji, projděte si s námi dnešní možnosti vzdělávání i s jejich výhodami a nevýhodami.

Knihy

Tradičním způsobem čerpání nových informací či inspirace jsou určitě knihy a fotografické příručky. Jejich velká výhoda spočívá v tom, že po zakoupení je máme doma stále k dispozici. K informacím se můžeme kdykoliv vracet, přičemž si můžeme studium rozložit i na delší dobu. Slabší stránkou knih a příruček bývá jejich omezená názornost:: může se nám stát, že něco nepochopíme správně a naše fotografie nebudou vypadat tak dobře, jak bychom chtěli. Knihy proto obvykle nejvíce odrazují právě začátečníky, kteří potřebují problematiku lépe vysvětlit.

Jak se naučit fotografovat - Knihy

Fotokurzy

Další z možností, která se v posledních letech stala velmi populární, je návštěva fotografického kurzu. Na rozdíl od samostudia z knihy přináší fotokurz jednu obrovskou výhodu: živě, často dokonce s fotoaparátem v ruce prakticky zkoušíme probírané téma a kromě teorie tak získáváme i cenné praktické zkušenosti.

Lektor vysvětluje, my posloucháme a postupně se seznamujeme s novou terminologií: kompozice, expozice, kompenzace, … Po několika takto strávených hodinách se nám však může stát, že přestaneme s lektorem držet krok. A právě toto je velká nevýhoda fotokurzů – v krátkém časovém úseku vstřebáváme velké množství informací, z nichž ale do fotografické praxe dokážeme reálně přenést jen velmi málo.

Proto je pro získání dostatečné praxe nezbytné počítat s návštěvou průměrně tří fotokurzů, což může být na začátek vyšší investice, než bychom očekávali.

Jak se naučit fotografovat - Fotokurz

Online

Poslední možnost, která se objevila teprve nedávno díky moderním technologiím, a ve světě i u nás se těší stále větší oblibě, je online vzdělávání. V jeho prospěch hovoří v první řadě dostupný kvalitní obsah, který zejména v textové podobě přibývá na webu každým dnem.

Články o fotografickém vzdělávání však kromě množství výhod (např. více pohledů na stejné téma, dostupnost zdarma atd.) mají i stejnou nevýhodu jako klasické knihy – jsou málo názorné a obvykle nevysvětlí problematiku tak detailně, jak by bylo třeba.

Právě proto se v posledních letech stále častěji prosazuje koncept výuky prostřednictvím videa a online kurzů. Tento způsob studia v sobě spojuje výhody fotografických knih a živých foto kurzů – je to něco podobného, jako mít svého osobního instruktora k dispozici 24 hodin denně.

Velkou výhodou je kromě dostupnosti i množství témat a rozsah informací – na jediném místě najdeme foto kurzy pro začátečníky i pokročilé fotografy, naučíme se úplné základy fotografie, ale i profesionální úpravu fotek. Sledování kvalitně zpracovaných videí je navíc dostatečně názorné a my máme pocit, jako bychom lektora sledovali přímo na kurzu. Největším benefitem je ale určitě cena – tříměsíční přístup k online foto kurzům nás bude stát jen 960 Kč, což je méně, než je obvyklá částka za jediný tříhodinový fotokurz pro začátečníky.

Jak se naučit fotografovat - Online

Co si tedy vybrat: knihy, fotokurz, online předplatné? Kombinaci!

Pokud se chcete naučit fotografovat v co nejkratším čase, je vhodné zkombinovat více typů výuky a využít tak výhody každé z možností. Ideální způsob je nejprve začít online formou s teorií, jelikož je cenově dostupná a můžete se jí věnovat pouze tehdy, pokud máte čas.

Po pochopení teoretických základů postupně přidejte a absolvujte několik fyzických fotokurzů pro mírně pokročilé (např. základy práce s kompozicí), pomůže vám to získat praktické zkušenosti a zároveň může přinést cenné rady nejen od lektora, ale i od ostatních účastníků kurzu.

Komu se zdají placené fotokurzy příliš drahé, ti se poohlédnou ve svém okolí po živých fotografických akcích, které bývají dostupné za symbolickou částku nebo v některých případech dokonce zcela zdarma.

A ještě jedno doporučení na závěr: pokud myslíte fotografické vzdělávání vážně, využijte naplno i možnost, kterou nabízíme na Photovia.cz po celou dobu předplatného – tzv. osobní pracovní sešit. Jedná se o souhrn fotografických úkolů, které můžete postupně a vlastním tempem vypracovat. Fotografujete, plníte jednotlivé úkoly, získáváte odznaky a medaile a váš postup zatím svědomitě hodnotí zkušení lektoři. Vaše fotografie tedy vypadají lépe za mnohem kratší dobu, než kdybyste se vzdělávali sami.

Náš dnešní přehled možností na zlepšení fotek jsme vyčerpali a doufáme, že bez ohledu na to, jaký typ vzdělávání si vyberete, uděláte svými fotografiemi radost nejen sobě, ale i vašim blízkým a širokému okolí. Přejeme vám co nejvíce krásných, slunečních fotografických dní.

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať