Fotografování krajiny s Canonem EOS 5DsR

Fotografování krajiny s Canonem EOS 5DsR

Před pár týdny jsem měl možnost vyzkoušet fotoaparát Canon EOS 5DsR. Na toto tělo od Canonu jsem byl již delší dobu velmi zvědavý, a tak mi kromě plánované cesty do Norska přibyl další důvod k radosti. Novinku jsem testoval během deseti dní právě v této severské zemi, díky čemuž jsem mohl naplno prozkoumat možnosti, které nabízí.

Oproti jiným zrcadlovkám z produkce Canon má právě verze EOS 5DsR (s písmenem R na konci) jednu velkou zajímavost: anti-aliasingový filtr umístěný na snímači je upraven, díky čemuž jsou detaily i ostrost výsledných fotografií na vyšší úrovni, než u běžných zrcadlovek.

Tento článek však nebude o technické specifikaci, ale spíše o osobních postřezích a seznamu funkcí, které já osobně považuji za přínosné pro fotografování krajin a přírody. Pokud vás tato novinka zaujala stejně jako mě, níže najdete kromě vlastností a funkcí zrcadlovky i dvojici fotografií v plném rozlišení zachycených právě tímto fotoaparátem. Pokud se věnujete více portrétní nebo módní fotografii, podívejte se na představení řady EOS 5Ds z focení pro značku Alizé..

Parádních 50 megapixelů

Pro mnohé může takto vysoké rozlišení na první pohled vypadat jako zbytečné, ale pokud jste krajinářský fotograf, 50 megapixelů oceníte hned z několika důvodů:

Ořez fotografie – osobně se mi často stává, že fotografuji s objektivem s ohniskovou vzdáleností 16-35mm. Jsou však momenty, kdy se světlo mění příliš rychle, a tak nerad měním objektiv za rozsah 24-70mm přesto, že bych si potřeboval krajinu mírně přiblížit. S 'R-kem' však ani nemusím, protože vím, že mám dostatečné rozlišení, a když budu později potřebovat udělat výřez z fotografie, nebude to na úkor její kvality. Nemám tedy problém dále fotografovat s mým oblíbeným objektivem.

Úprava fotografie – většina z dnešních krajinářských fotografů nefotí pro peníze, ale proto, že milují přírodu a obdivují její krásu. Zatímco svatební a portrétní fotograf se obvykle nemůže dočkat, kdy skončí s úpravou fotek, aby se mohl věnovat další zakázce, nás krajinářské fotografy právě úprava, změna poměru stran či například skládání fotografií do větších celků baví a přináší ještě větší radost z práce. Už jen zvětšování a pozorování všech detailů krajiny v bláznivě vysoké megapixelové nadílce je prostě super :) Pokud vás úprava krajinek a hledání nových 'Look' skutečně baví, nevšední inspiraci najdete i v našem prémiovém videu Fotografie krajiny: úprava do retro looku.

Velkoformátový tisk – pokud se záběr skutečně podaří, nikde nedokáže vyniknout lépe, než ve velkém formátu zavěšený na stěně a obklopený čistým bílým prostorem. A právě 50 megapixelů obrazového rozlišení vám umožní vytisknout až o 55 % větší fotografii než se současně používanými digitálními zrcadlovkami.

Parádních 50 megapixelů - Originál a 100% výřez

Zabudovaný intervalometr a bulb timer

Intervalometr využijete při časosběrném (time-lapse) fotografování a to tak, že si jen nastavíte požadovaný interval a fotoaparát bude za vás automaticky vytvářet záběr za záběrem v požadovaném časovém odstupu.

Pokud fandíte extrémně dlouhým expozičním časům (čemuž mnozí fotografové krajiny nepochybně fandí) díky funkci bulb timer si můžete přesně nastavit i delší expoziční čas než je 30 sekund (mnoho fotoaparátů má právě 30s hraniční hodnotu). Důležité je, že v obou případech k tomu nepotřebujete kabelovou spoušť.

Uživatelem volitelná doba zpoždění spouště

Výborný způsob, jak snížit chvění fotoaparátu, které může vzniknout pohybem zrcadla je právě volitelná doba zpoždění spouště. Opět dobrá pomůcka pro fotografování se stativem, kterou jsem velmi často využíval.

61 zaostřovacích bodů

Každý, kdo už někdy fotografoval se stativem, si nastavil přesně kompozici a pak kroužil kolem zaostřování objektu a přitom stále nemohl najít ten správný zaostřovací bod, pozná to zoufalství. Více zaostřovacích bodů asi situaci úplně nevyřeší, ale určitě pomůže.

61 zaostřovacích bodů pro lepší fotografie krajiny

Fotografování v 1,3x a 1,6x crop režimu

Předpokládám, že většina fotografů krajiny stejně jako já nerada nosí s sebou příliš mnoho vybavení. Já obvykle používám jen svatou trojici objektivů (16-35mm, 24-70mm a 70-200mm) a samozřejmě stativ. Nemám potřebu nosit s sebou v batohu něco delšího a obvykle to ani nepotřebuji, ale jednou za čas nastane u každého situace, kdy by přijal možnost natáhnout ohniště i na více než 200mm. A právě chybějící vyšší ohniskovou vzdálenost výborně nahrazuje vysoké rozlišení – při nastaveném režimu focení 'crop' jsou totiž fotografie nahrávány oříznuté v nižším rozlišení, díky čemuž získáme na fotce větší detail.

Přepočet je velmi jednoduchý: při ohnisku 200mm se dostaneme na ohnisko přibližně 260mm (1,3x) nebo dokonce 320mm (1,6x). Rozlišení výsledných fotografií je stále dostatečné, v režimu 1,3x získáte přibližně 30,5 megapixelovou fotografii (6768 x 4512 px) a v režimu 1,6 x 19,6 megapixelovou fotografii (5424 x 3616 px).

Co udělají tak velké soubory s počítačem?

50 megapixelové rozlišení sice můžeme milovat, naše úložiště a harddisky budou z takto velkých souborů zoufat. Pokud se tedy rozhodnete právě pro tento fotoaparát, je dobré připravit si i extra úspory na nové datové úložiště.

Co se týče obav z pomalejší úpravy fotek, pro majitele současných počítačů nebude zpracování fotografií představovat žádnou komplikaci, starší stroje samozřejmě budou velikost souborů cítit o něco víc. Testy by pochopitelně ukázaly, že práce s 20 megapixelovými soubory je svižnější, ale vyšší rozlišení za mírný nárůst času při úpravě určitě stojí.

Fantastická obrazová kvalita

Vyplatí se na focení krajiny?

Na závěr mohu jen konstatovat, že Canonu dosud fotoaparát s vysokým rozlišením v sortimentu zrcadlovek velmi chyběl. Situaci však napravil a uvedl fantastických 50 megapixelů zabalených do dobře přenosné digitální zrcadlovky s ovládáním, které zná každý uživatel této značky. Nasadil tak brouka do hlavy nejednomu uživateli a já se musím přiznat, že mně také – mé zkušenosti s tímto tělem jsou totiž jen pozitivní a předpokládám, že se brzy stane snem každého fotografa krajinek :-)

Níže si můžete stáhnout dvě sbalené fotografie z norského města Reine, které jsem nafotil výhradně za účelem prezentace obrazové kvality fotoaparátu. Ani jedna z fotek nebyla žádným způsobem upravena, jedná se tedy o čisté exporty z DPP (Digital Photo Professional) v plném rozlišení 50 megapixelů.

Soubory ke stažení
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať