Daniel Ferenčík

Je v každodenním kontaktu s fotografií již více než 15 let. Kromě neustálého vzdělávání se v této oblasti se dlouhodobě zaměřuje na problémy a potřeby běžných fotoamatérů. Hledá a nachází způsoby, jak jim co nejsrozumitelnější formou poskytnout potřebné know-how k tomu, aby mohli krásnými fotografiemi dělat radost sobě i svému okolí. Přestože zatím není přímým aktérem žádného video kurzu, jako asistent stál u zrodu úplně každého.
Daniel Ferenčík

Kurzy

Nebyly nalezeny žádné kurzy

Články

Na co slouží sluneční clona na objektiv a kdy ji použít.
Pokud máte fotoaparát s výměnným objektivem, tak jste si už pravděpodobně všimli, že k některým objektivům je v rámci balení dodávána plastová sluneční clona. V dnešním článku se podíváme na výhody jejího používání, jaké typy jejího provedení jsou na trhu dostupné, a zmíníme také některé nevýhody, které mohou používání sluneční clony doprovázet.
Číst více
15.února 2017 V kategorii Fototechnika

Recenze Canon EOS 80D
Canon EOS 80D je po třech letech novým nejvyšším představitelem amatérské řady zrcadlovek značky Canon. Jde již o desátý model třídy EOS (v desítkové řadě), který začal svou pouť v roce 2000 třímegapixelovým (bez legrace) modelem EOS D30.
Číst více
15.února 2017 V kategorii Fototechnika

Lens Flare: Fotografické efekty zdarma
Opět jsme pro vás připravili jeden z dalších netradičních dárků, který můžete využít při vaší práci, tentokrát při úpravě fotografií.
Číst více
6.září 2016 V kategorii Dárky

Jak fotit portrét v přirozeném světle venku
Pokud alespoň občas fotografujete, určitě i vás trápí otázka, jak fotit pěkné portréty v exteriéru bez velkých investic do fotografické techniky.
Číst více
6.září 2016 V kategorii Fotoškola

Fotografování krajiny s Canonem EOS 5DsR
Před pár týdny jsem měl možnost vyzkoušet fotoaparát Canon EOS 5DsR. Na toto tělo od Canonu jsem byl již delší dobu velmi zvědavý, a tak mi kromě plánované cesty do Norska přibyl další důvod k radosti.
Číst více
31.srpna 2016 V kategorii Novinky

Vánoční rady pro krásné rodinné fotografie
Vánoce jsou bezesporu jedním z nejkrásnějších období v roce, kdy se většina z nás těší na příjemnou atmosféru a chvíle pohody strávené s rodinou, na které pak ještě dlouho vzpomíná.
Číst více
16.srpna 2016 V kategorii Fotoškola

Canon představil řady EOS 5Ds
Firma Canon nedávno posunula hranice rozlišení klasických digitálních zrcadlovek zase o krok kupředu. Představila totiž dva nové fotoaparáty Canon EOS 5Ds a Canon EOS 5DsR s rozlišením 50,6 megapixelu a zásadním způsobem tak ovlivnila několik fotografických žánrů.
Číst více
15.srpna 2016 V kategorii Novinky

13 dobrých nápadů, jak naučit vaše dítě fotit II.
Přinášíme vám druhou část našeho článku o dobrých nápadech, jak naučit vaše dítě fotit, ve kterém se podíváme na kompozici, ostření a správnou expozici.
Číst více
15.srpna 2016 V kategorii Fotoškola

13 dobrých nápadů, jak naučit vaše dítě fotit I.
Pokud se i vaše dítě začalo v poslední době zajímat o fotoaparát nebo objevovat kouzlo fotografie, je ideální čas vysvětlit mu, jak se fotoaparát používá a ukázat, jak může být fotografování zábavné.
Číst více
15.srpna 2016 V kategorii Fotoškola

5 tipů na trochu jiné fotky z dovolené
Určitě to sami znáte: všechny fotky z dovolené u moře vypadají každý rok téměř stejně – záběr na moře s vrcholky plážových slunečníků, fotografie typu 'nohy a moře' nebo vlastní 'selfie' na pláži.
Číst více
15.srpna 2016 V kategorii Fotoškola

7 horkých tipů na krásné letní fotky
Letní fotky patří obvykle mezi ty hezčí, které se nám během roku podaří nafotit, už jen díky příjemnému počasí a pohodové atmosféře. Pokud však chcete, aby byly vaše fotky skutečně krásné, vyzkoušejte některý z následujících jednoduchých triků.
Číst více
15.srpna 2016 V kategorii Fotoškola

Fotokurzy, knihy, online... Jak se skutečně naučit fotografovat?
Každý z nás by chtěl určitě umět fotografovat co nejlépe – pravidelně dělat krásné záběry, které by zaujaly nejen naše blízké, ale obstály by i v tvrdé konkurenci ostatních fotografických nadšenců.
Číst více
15.srpna 2016 V kategorii Témata

Tvorba videa: nová kategorie na Photovia.cz
Photovia kráčí s dobou a proto jsme pro vás připravili zcela novou, atraktivní kategorii: tvorbu videa. Dnešní zrcadlovky dokáží nahrávat video stejně dobře jako fotografovat, byla by proto škoda tuto úžasnou vlastnost nevyužít naplno.
Číst více
14.srpna 2016 V kategorii Novinky

Canon EOS 7D Mark II v testu
Ondrej Macko z PC Revue a Peter Brichta testují novinku Canon EOS 7D Mark II v extrémních podmínkách - podívejte se, jak test dopadl a co všechno si s novinkou můžete dovolit.
Číst více
29.dubna 2016 V kategorii Novinky

Jak zvládnout základy makrofotografie
Makro fotografie je úžasná, protože nám nabízí pohled na svět odlišnou optikou a ti z vás, kteří již nějaké makro objektivy vlastní, dobře vědí, jaké fascinující fotografie se s nimi dají vytvořit. Co ale dělat v případě, že takový objektiv nemáte a přesto chcete udělat zajímavou detailní fotografii?
Číst více
29.dubna 2016 V kategorii Fotoškola

Jak na pěkný portrét při západu slunce
Spousta z nás ráda fotografuje při západu slunce, obloha má tehdy zajímavou atmosféru a hýří různými barvami. Často však bývá problém v tom, že se nám z fotografovaného objektu stane tmavá silueta i tehdy, když si to nepřejeme. Dnes si řekneme, jak této situaci jednoduše předcházet.
Číst více
29.dubna 2016 V kategorii Fotoškola

Tipy na krásný portrét bez námahy
Asi nejčastějším důvodem ke koupi digitálního fotoaparátu je touha po pěkných záběrech naší rodiny a blízkých, a právě proto patří portrétní fotografie mezi nejrozšířenější. Pěkné záběry však získáme pouze tehdy, pokud se nám podaří dodržet alespoň několik fotografických zásad.
Číst více
29.dubna 2016 V kategorii Fotoškola

5 základních pravidel kompozice
Dobrá kompozice je základem dobré fotografie a i když se říká, že pravidla jsou pro to, aby se porušovala, v případě kompozice to neplatí. Pokud pravidla kompozice ovládáte, můžete si sice dovolit porušit některé z nich, nikdy však ne všechny najednou. Pokud to uděláte, výsledná fotografie pravděpodobně nikoho nezaujme.
Číst více
28.dubna 2016 V kategorii Fotoškola

11 dobrých rad pro začátečníky
Pro každého, kdo se chystá s fotografováním teprve začít, přinášíme 11 užitečných rad, jak co nejjednodušším způsobem najít pěkné motivy na focení, rychle pokročit a přitom nezbankrotovat.
Číst více
6.dubna 2016 V kategorii Fotoškola