Canon představil řady EOS 5Ds

Foto pro Alizé focené Canon EOS 5DsR

Firma Canon nedávno posunula hranice rozlišení klasických digitálních zrcadlovek zase o krok kupředu. Představila totiž dva nové fotoaparáty Canon EOS 5Ds a Canon EOS 5DsR s rozlišením 50,6 megapixelu a zásadním způsobem tak ovlivnila několik fotografických žánrů. Podrobné informace spolu s technickou specifikací si můžete prohlédnout na stránce výrobce.

Pro koho jsou nová těla určena?

Jako první by měli určitě zpozornět módní a reklamní fotografové, právě jejich práce se totiž dnes velmi často objevuje na velkých reklamních plochách, kde platí, že čím je fotka kvalitnější, tím lépe. Kromě billboardů, bigboardů a citylightů jsou to například i různé polepy prodejen v nákupních centrech, ke kterým můžeme přistoupit na několik centimetrů a kvalita zde proto hraje velkou roli.

Zatímco tisková řešení byla na vysokou kvalitu tisku ve velkých rozměrech připravena již dříve, fotograf byl nucen sáhnout buď po drahém středněformátovém fotoaparátu, nebo se smířit s tím, že jeho fotografie budou převzorkované a kvalita kresby i detailu bude po vytištění nižší. Při nových tělech zajistí nárůst počtu obrazových bodů o přibližně 150 % (ve srovnání se standardem 20 megapixelů), nárůst rozměru výsledné fotografie o 55 % v plné tiskové kvalitě (300 dpi). Tento údaj samotný je pro fotografa silným argumentem na 'přezbrojení', výhody tím ale zdaleka nekončí.

Úprava tak velkých souborů? Retušér křičí ANO!

Všichni dobře víme, že dnes se běžně retušují i obyčejné portréty – nejen módní a reklamní fotografie, ale například i svatební nebo firemní (profilové) fotografie. Samozřejmě je důležité retuš nepřehánět, i v tomto však vyšší rozlišení pomáhá: více detailů totiž znamená lepší kontrolu nad problematickými částmi fotografie a jejich snadnější úpravu.

V reklamní fotografii se zase často používají fotomontáže a koláže, kdy se výsledná fotografie skládá z několika samostatných zdrojových záběrů, které se překrývají a tvoří dokonalý výsledný obrázek. Při všem takovém experimentování je vysoké rozlišení velkou výhodou: retušér dokáže pracovat precizněji, má nad fotkami větší kontrolu (detaily jsou ostřejší) a výsledná iluze je reálnější.

Fotografie krajiny ve vysokém rozlišení

Nové fotoaparáty ale nebudou pouze výsadou portrétní fotografie, vysoké rozlišení jistě ocení i fotografové krajinek a přírody. Při krajinářské fotografii se často používá širokoúhlý záběr, který zachycuje většinu scény před fotoaparátem a více megapixelů nám pomůže i zde: fotografie bude plná drobných detailů. Listy na stromech, květy, či stébla trávy na louce budou díky vysokému rozlišení dokonale prokreslené.

U fotografií krajiny takto vysoké rozlišení posouvá technickou kvalitu fotografií o level výše, a to si každý fotograf přirozeně přeje :). No nejedná se pouze o širokoúhlý záběr: umíte si představit dokonalý makro snímek? Jaké detaily dokáže takové rozlišení odhalit při zobrazení 1: 1 na vašem počítači?

Nevýhody? Téměř žádné

Vysoké rozlišení přináší automaticky i vyšší nároky na velikost souborů a pro někoho může být představa 70 MB RAW souboru zastrašující. Skladovat stovky nebo tisíce záběrů bude složitější, i práce se soubory bude kvůli jejich velikosti o něco pomalejší.

Na druhé straně však v kategorii fotografů-kreativních profesionálů, pro které jsou tyto novinky určeny, je výhoda vyššího rozlišení a obrazové kvality doslova k nezaplacení.

Shrnutí

Na závěr můžeme jen konstatovat, že nová třída fotoaparátů Canon s rozlišením 50,2 megapixelu je předurčena stát se silným nástrojem v rukou profesionálních i amatérských fotografů, kreativců a umělců.

My jsme měli možnost vyzkoušet novou EOS 5DsR na jednom příjemném focení, kde se již s novým tělem pracovalo naostro. Z návštěvy přinášíme krátký video sestřih a také fotografie ke stažení v plném, 50,2 megapixelovém rozlišení, abyste se mohli na vlastní oči přesvědčit, jakou kvalitu zvládnou obě dnešní novinky.

Soubory ke stažení
Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať