Adobe Photoshop Express: online program na úpravu fotek

Adobe Photoshop Express: online program na úpravu fotek

Firma Adobe je už více než dvě desetiletí tržním lídrem v oblasti tvorby programů na úpravu fotek, grafiky a webdesignu. O něco později přidala k široké paletě svých programů i nástroje na tvorbu videa, vizuálních efektů, motion grafiky, střih zvuku, 3D animace atd.

Legenda s názvem Photoshop

Nejznámějším programem společnosti Adobe je samozřejmě Adobe Photoshop, který se již neuvěřitelných 25 let používá jako program na úpravu fotek, montáž fotografií a v posledních letech dokonce i jako designérský nástroj pro tvorbu grafiky a webdesignu.

Svoji popularitu získal Photoshop na začátku devadesátých let jako profesionální nástroj určený zejména pro grafická studia, vydavatelství a tiskárny, o desetiletí později ho už běžně používali i profesionální fotografové, kteří potřebovali dostat ze svých fotografií maximum.

Dnes už Photoshop není jen výsadou kreativních profesionálů, používají ho i mnozí fotografičtí nadšenci, a to zejména díky dostupné možnosti pronájmu v rámci předplaceného balíčku pro fotografy. Součástí tohoto balíčku je i program na katalogizaci a vyvolání fotek Adobe Lightroom.

Adobe Photoshop Express

Ne každý uživatel je však ochoten za programy na úpravu fotek platit, a právě pro tyto lidi nabízí Adobe svůj online nástroj zdarma nazvaný Adobe Photoshop Express. Hned na začátku je však nutné říci, že daň za úpravu zdarma je poměrně vysoká: množství funkcí je ve srovnání s klasickým Photoshopem minimální a rozsah úprav je také velmi omezený.

Na druhou stranu nabízí program příjemné a rychle reagující uživatelské prostředí, přehledné zobrazení kroků úprav a zejména okamžitý náhled úpravy bez nutnosti kliknutí: stačí jen najet myší a efekt úpravy se automaticky zobrazí.

Začínáme s úpravou fotky

Po příchodu na stránky programu vás přivítá dominantní banner propagující placené služby Adobe, nedejte se jím však zmást a rovnou klikněte na šedou ikonu se šipkou nebo na tlačítko Upload Photo. Tím se dostanete k možnosti nahrát vlastní fotku ve formátu JPEG a začít s její úpravou.

Začínáme s úpravou fotky: Adobe Photoshop Express

Ovládací prvky a menu

Hlavní a zároveň jediné menu programu se nachází na levé straně obrazovky a je rozděleno do dvou základních sekcí – Edit a Decorate. Zatímco sekce Edit slouží na úpravu a retuš vaší fotky, sekce Decorate přináší různé doplňkové funkce, jako např. psaní textu, přidání rámečku kolem fotky nebo vložení výchozí grafiky (klipart-u) do fotografie. Jelikož dekorační sekce je určena spíše pro zábavné využití, budeme se dále věnovat jen editační sekci programu.

Samotná sekce Edit je dále rozdělena na tři části, a každá z těchto částí v sobě spojuje funkce podle typu jejich použití. V části Basic najdete základní funkce na ořez, změnu velikosti a retuš fotografií, v části Adjustments zase funkce na úpravu fotky, například vyvážení bílé nebo doostření. Poslední část, Effects, umožňuje použít na vaší fotce několik typů efektů od změny barevného odstínu až po několik druhů deformací.

Téměř všechny funkce programu pracují systémem předdefinovaných kroků: to znamená, že úpravy mají vždy několik stupňů, které je možné na fotku aplikovat. Minimální počet stupňů je pět, ale některé funkce jich nabízejí i sedm či dokonce osm, například při změně barevného odstínu fotky (Tint) si díky tomu můžete vybrat z většího množství barev.

Funkce programu Adobe Photoshop Express

Funkce programu v části Basic

Crop & Rotate (Ořez a Rotace) – ořízne, převrátí nebo rotuje fotografii.
Resize (Změna velikosti) – změní velikost obrázku na požadovaný rozměr v pixelech, nebo na jednu z předdefinovaných velikostí, např. pro mobil či profilovou fotku.
Auto Correct (Automatická korekce) – automaticky vylepší fotku.
Exposure (Expozice) – přidá nebo odebere expozici (množství světla na fotce), zesvětlí nebo ztmaví fotku.
Red-Eye (Redukce červených očí) – odstraní červený odlesk v očích.
Touchup (Retušovací nástroj) – automatizovaný nástroj na retuš nechtěných objektů na vaší fotografii, jako např. nečistoty, odlesky atd.
Saturation (Barevnost) – přidá nebo odebere barvu na fotografii.

Funkce programu v části Adjustments

White Balance (Vyvážení bílé) – nastaví barevnou teplotu fotografie.
Highlight (Světlé tóny) – ztmaví nebo zesvětlí světlé části (Highlights) na fotografii.
Fill Light (Blesk) – zesvětluje tmavé části na fotografii, jako kdybyste použili blesk.
Dodge (Zesvětlení) – lokálně zesvětlí některé části fotografie.
Burn (Ztmavení) – lokálně ztmaví některé části fotografie.
Sharpen (Doostření) – doostří fotografii.
Soft Focus (Jemné rozostření) – mírně rozostří detaily fotografie, aby působila jemněji.

Funkce programu v části Effects

Crystalize (Krystalizace) – deformuje obraz efektem krystalizace.
Pixelate (Rozpixelovanie) – přidá fotografii digitální look.
Pop Color (Zvýraznění barvy) – zvýrazní a změní hlavní barvu na fotografii.
Hue (Odstín) – změní všechny barvy najednou.
Black & White (ČB) – změní barevnou fotografii na černobílou.
Tint (Zbarvení) – přidá další barvu do černobílé fotografie.
Sketch (Nastínění) – přidá kreslený efekt do fotografie.
Distort (Deformace) – deformuje fotografii.

Link na program: Adobe Photoshop Express

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať