7 horkých tipů na krásné letní fotky

7 horkých tipů na krásné letní fotky

Letní fotky patří obvykle mezi ty hezčí, které se nám během roku podaří nafotit, už jen díky příjemnému počasí a pohodové atmosféře. Pokud však chcete, aby byly vaše fotky skutečně krásné, vyzkoušejte některý z následujících jednoduchých triků.

1. Foťte brzy ráno nebo v podvečer (vyhněte se ostrému slunci)

Možná se to na první pohled nezdá, ale ostré denní světlo v letních měsících je na focení naprosto nevhodné, a pokud chcete mít opravdu pěkné fotky, je ideální se mu vyhnout.

Silné slunce totiž produkuje velmi tvrdé světlo, které doslova 'vypaluje' barvy, dramaticky zvyšuje kontrast a vrhá velmi ostré stíny, které zejména při portrétech nevypadají vždy dobře. Pokud přece jen musíte fotografovat lidi i během dne, doporučujeme umístit je do stínu – budou se tam cítit příjemněji a také výsledné fotky budou vypadat mnohem lépe. Případně zkuste počkat na zamračený den s výraznější oblačností.

Foťte brzy ráno nebo večer

Ideální čas na letní focení je brzy ráno při východu slunce, nebo zhruba hodinku před jeho západem, kdy je kvalita světla obzvlášť dobrá – právě proto tento čas dostal název magická (nebo i zlatá) hodinka. Nejkrásnější fotky krajiny a přírody získáte právě v tomto čase, proto doporučujeme odložit letní focení až navečer, samozřejmě jen pokud nemáte zálibu v brzkém ranním vstávání :-)

Chcete-li dokonale zvládnout focení v různých světelných podmínkách, doporučujeme vám shlédnout podrobně zpracovaný fotokurz Jak fotit portrét v přirozeném světle.

2. Na portréty při západu slunce použijte blesk

Jak jsme uvedli v předchozím bodě, večerní fotky bývají v létě nejkrásnější a pokud je chcete posunout ještě o úroveň výš, vyzkoušejte focení portrétu s použitím blesku a zapadajícím sluncem v pozadí.

Tato technika sice vyžaduje trochu experimentování, ale po chvíli se vám mohou podařit úžasné snímky s nádhernou atmosférou, které budete právem považovat za vaše nejkrásnější fotky vůbec. Podrobnější návod, jak fotit tímto způsobem naleznete v našem článku Jak na pěkný portrét při západu slunce.

Na portréty při západu slunce použijte blesk

3. Vyzkoušejte polarizační filtr

Polarizační filtr brání vzniku nežádoucích odlesků a zároveň zvýrazňuje a zintenzivňuje barvy na vašich letních fotkách. Modrá obloha, přírodní zeleň nebo azurová voda budou mít s použitím polarizačního filtru nádherné barvy, kterých jinak dosáhnete pouze úpravou fotek v postprodukci. Filtr určitě stojí za vyzkoušení.

Vyzkoušejte polarizační filtr

4. Foťte z úrovně očí, ale nejen těch vašich

Vyhněte se chybám začátečníka a nefoťte vše jen z výšky vašich očí. Pokud rádi fotíte děti nebo zvířata, zkuste se jim přizpůsobit – klekněte si na jedno koleno, nebo si i lehněte. Fotky z takové perspektivy budou vypadat jinak a díky tomu zaujmou na první pohled.

Focení z úrovně těsně nad zemí přináší i další příležitost k zachycení atraktivního momentu – detailní, často rozostřený pohled na svěží trávu nebo listy keřů, které se vám mohou výborně hodit jako přirozené orámování scény.

Foťte z úrovně očí, ale nejen těch vašich

5. Využívejte odražené světlo

Jak je uvedeno výše, přímé letní slunce je na fotky příliš ostré, ale dá se využít jako výborný přirozený 'reflektor', kterým si můžete pomoci nasvítit lidi nacházející se ve stínu a dodat tak vašim fotkám profesionálnější nádech.

Na odražení přímého světla můžete využít velkou světlou plochu, např. bílou budovu nebo dodávku stojící v blízkosti fotografovaných osob. Pokud chcee mít nad světlem větší kontrolu, zkuste použít na jeho nasměrování odraznou desku nebo jiný kus světlého materiálu – např. bílý ručník. Výsledkem použití takto odraženého světla budete velmi příjemně překvapeni.

Využívejte odražené světlo

6. Dovolte slunci vykouzlit odlesk na objektivu (lens flare)

Odlesk objektivu se nám na fotkách často objevuje, aniž jste o jeho dosažení usilovali a bývá způsoben focením proti slunci, zejména při jeho západu.

Mnoho fotografů považuje fotky s takovým odleskem za zmetky, které okamžitě vymazává, pro mnohé z nás je však taková fotka doslova ztělesněním léta a letní atmosféry. Co jiného by nám mělo připomínat léto, ne-li zrovna slunce prosvítající zpoza foceného objektu vrhající pěkná 'prasátka'?

K zachycení takového momentu budete potřebovat trochu trpělivosti a sluneční podvečer (ideálně). Snažte se slunce komponovat do různých částí záběru a v hledáčku sledovat, kdy se začnou odlesky objevovat, následně proveďte sérii fotografií se sluncem vžy na jiném místě. Počítejte s poměrně velkým odpadem, dobrá fotka se vám pravděpodobně na první pokus nepodaří, dnes to však díky digitálním fotoaparátům není žádný problém. Ideální je také nechat slunce 'vykouknout' zpoza objektu na snímku, např. stromu nebo fotografované osoby.

Dovolte slunci vykouzlit odlesk na objektivu (lens flare)

7. Hledejte letní motivy a vyprávějte jejich příběhy

Léto je čas plný příběhů – dovolených, koupališť, výletů nebo turistiky a právě tyto aktivity vnímáme jako typicky letní. Chcete-li mít na léto co nejkrásnější fotografické vzpomínky, snažte se zachytit právě takové okamžiky – například děti se zmrzlinou, jiskřící vodu ve fontáně, letní open air festival, portrét blízkého ve slaměném klobouku.

Pokud chcete mít z fotek radost i po dlouhých letech, zkuste si zavzpomínat, co jste dělávali během léta, když jste byli malí, na co jste se nejvíce těšili a jaké zajímavá místa jste navštívili. Tato místa pak opět navštivte i s fotoaparátem a snažte se zachytit jejich atmosféru, kterou si pamatujete z dětství. Výsledkem budou záběry, které vám budou připomínat krásné a bezstarostné časy i po dlouhých letech.

Hledejte letní motivy a vyprávějte jejich příběhy

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať