5 základních pravidel kompozice

5 základních pravidel kompozice

Dobrá kompozice je základem dobré fotografie a i když se říká, že pravidla jsou pro to, aby se porušovala, v případě kompozice to neplatí. Pokud pravidla kompozice ovládáte, můžete si sice dovolit porušit některé z nich, nikdy však ne všechny najednou. Pokud to uděláte, výsledná fotografie pravděpodobně nikoho nezaujme.

Základy práce s fotoaparátem / I. část


Podrobné informace o základech fotografování najdete v našem kurzu
Základy-práce-s-fotoaparátem,
část I.

Jaká pravidla byste tedy měli dodržovat, aby byla vaše fotografie zajímavá nejen dnes, ale i po letech? Při fotografování uričte nezapomínejte na:

1. Výběr hlavního motivu

Výběr prvků v záběru, nebo výběr samotného motivu je základním způsobem, jak přistupovat ke kompozici. Pokud se v záběru objevují prvky, jejichž přítomnost není důležitá, nebo o kterých nedokážete říct, proč tam jsou, můžeme je označit za rušivé.

Dobrým řešením pro začátečníky je použití základního teleobjektivu, kterým zachytíme jen určitý detail z celé scény. Teleobjektiv kromě toho, že zachytí jen námi vybranou a tedy podstatnou část scény, často rozostří pozadí, čímž ještě více potlačí rušivé prvky.

5 základních pravidel kompozice, výběr hlavního motivu

Ti z vás, kteří fotografují kompaktním fotoaparátem, mohou použít zoom na přiblížení objektů v rámci fotografované scény. Fotograf samozřejmě nemůže stále fotit jen detaily či výřezy, ale je to určitě dobrý způsob, jak se naučit pracovat s kompozicí. Základní rada pro práci s kompozicí tedy zní: vybírejte ze scény jen to podstatné, zoomujte, nebo použijte teleobjektiv.

2. Pravidlo třetin

Nejznámější a nejuniverzálnější používané pravidlo kompozice. Využívá rozdělení obrazu pomyslnými svislými a vodorovnými čarami na třetiny. Hlavní objekty jsou umisťovány na průsečíky těchto čar, nebo na čáry samotné.

Podíl horizontu a oblohy je také určován umístěním rozhraní na jednu z čar. Horizont můžete umístit podle záměru, buď do horní, nebo spodní třetiny fotografie.

5 základních pravidel kompozice, pravidlo třetin

3. Vodící linie

Geometrické tvary jsou ve fotografii velmi silným prvkem, nejvýznamnějším z nich jsou nepochybně linie – náš pohled je k nim totiž doslova přitahován. Stromy, řeky, silnice, mosty, výškové budovy: všechny tyto objekty slouží pro naše oko jako dokonalé vodící linie.

Pokud se podíváme na snímek s výraznými liniemi, náš pohled je podvědomě následuje napříč celou fotografií. . Někdy nás linie fotkou jen převedou, jindy nás zase přivedou k ústřednímu motivu, který se nachází někde na fotografii.

Velmi atraktivním prvkem jsou zakřivené linie, které se většinou automaticky stávají dominantou celé fotky. Hledejte a fotografujte právě takové motivy a vaše snímky se ihned stanou zajímavější.

5 základních pravidel kompozice, vodící linie

4. Symetrie a opakující se vzory

Náš mozek miluje symetrii a právě symetrické scény proto považujeme za atraktivní. Na rozdíl od pravidla třetin, kde je důraz kladen pouze na jednu část fotografie, při symetrických fotkách se vždy snažíme o optickou vyváženost.

5 základních pravidel kompozice, symetrie

Opakující se vzory pracují s rytmikou a dokáží dát našemu záběru až nečekanou dynamiku. Náhlé porušení takto se opakujícího vzoru pak zapůsobí na diváka ještě silnějším dojmem, doslova nám přitáhne pohled na místo, kde byl vzor porušen.

Najděte ve svém okolí symetrické prvky nebo opakující se vzory, zvolte správný úhel záběru a fotografujte. Výsledkem budete velmi příjemně překvapeni.

5 základních pravidel kompozice, opakující se vzory

5. Ohraničení scény

Dobrým trikem, jak napřímit svůj zrak na hlavní motiv vaší fotografie je její přirozené orámování. Svět kolem nás nabízí obrovské množství přirozených 'rámů', jako jsou například hory, kopce, kmeny nebo listy stromů, vodní hladina nebo horizont.

Použijte tyto objekty ve svůj prospěch, umístěte je po okrajích a vaše fotografie najednou dostanou úplně jinou hloubku, díky čemuž se váš hlavní motiv stane mnohem výraznějším.

5 základních pravidel kompozice, ohraničení scény

Přečtěte si také: Tipy na krásny portrét bez námahy

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať