13 dobrých nápadů, jak naučit vaše dítě fotit II.

13 dobrých nápadů, jak naučit vaše dítě fotit II.

Přinášíme vám druhou část našeho článku o dobrých nápadech, jak naučit vaše dítě fotit, ve kterém se podíváme na kompozici, ostření a správnou expozici.

Nezapomeňte si přečíst i první část našeho článku.

8. Najít si bod zájmu

Zajímavé fotografie obsahují zajímavé věci –- ústřední motiv či objekt, tzv. bod zájmu. Naučte vaše děti najít pomocí hledáčku právě takové zajímavé prvky nebo momenty. Jakmile takový prvek najdou, v kombinaci s vhodnou kompozicí se fotografie stanou přitažlivější.

Dbejte na to, aby každá pořízená fotografie obsahovala silný ústřední motiv. Pokud takový motiv na fotce chybí, obvykle se naše oči nemají na fotografii na čem 'zastavit', fotku jen rychle naskenují, podvědomě vyhodnotí jako nezajímavou a pokračují k další fotce.

Najít si bod zájmu

9. Pravidlo třetin

Základním pravidlem kompozice, které se naučí každý fotograf mezi prvními je tzv. pravidlo třetin, které rozdělí obraz do tří pomyslných horizontálních i vertikálních celků. Využívá se nejen ve fotografii, ale i ve výtvarném umění nebo filmu.

Ukažte vašim dětem, že krásné záběry obvykle vznikají tehdy, když je bod zájmu v pravé nebo v levé části fotografie, ne uprostřed. Více informací o kompozici, jakož i užitečné tipy a triky najdete v našem starším článku 5 základních pravidel kompozice.

Pravidlo třetin

10. Prohlížet fotografie společně

Jednou z věcí, kterou můžete vašim dětem pomoci v jejich fotografických začátcích je třídění fotografií. Sedněte si spolu s nimi za počítač a vytřiďte nepoužitelné, nebo nepříliš povedené snímky. Nejčastější chyby jsou rozostření, zaostření na nesprávné části fotografie, příliš přeexponované nebo naopak příliš tmavé snímky.

Když budou fotky z technického hlediska v pořádku, můžete pokračovat subjektivnějším hodnocením, jako je například kompozice, barevnost, ústřední motiv apod.

V našich online fotokurzech a na našem blogu najdete řadu dobrých rad, které vám pomohou dětem vysvětlit, podle čeho si mají vybírat ty nejzajímavější a nejlepší záběry. Díky vaší pomoci se tak postupně naučí, co mají na fotografiích hledat a jaké záběry preferovat.

Prohlížet fotografie společně

11. Ostřící body

Důležitou technikou, kterou dobře zvládají i děti, je používání ostřících bodů fotoaparátu. Plně automatické režimy fotoaparátů používají automatické ostřící body, které však nemusí ostřit přesně tam, kam potřebujeme - fotoaparát totiž sám od sebe neví, kde se nachází hlavní objekt, na který chcete zaostřit. Právě zde přicházejí na scénu jednotlivé zaostřovací body, mezi kterými si můžete přepínat a určovat tak, která část fotografie bude zaostřena.

Vysvětlete dětem, jak používat manuální ostření a pracovat se zaostřovacími body tak, aby je mohly kreativně využívat. Například jednou z možností kreativního ostření je tzv. překomponování, kdy namíříme fotoaparát na fotografovaný objekt (hlavní motiv), zaostříme na tento objekt pomocí středového bodu a následně překomponujeme – posuneme fotoaparát o kousek vlevo nebo vpravo.

Tím dosáhneme, že hlavní motiv se již nebude nacházet ve středu záběru, ale na jeho okraji a bude dokonale ostrý, zatímco ve středu záběru nám zůstane jen rozostřené pozadí. Tento malý trik je ideální pro portrétní fotografii s nízkou hloubkou ostrosti.

Ostřící body - překomponování

Jak nejlépe postupovat při překomponování se můžete dozvědět v našem online fotokurzu Základy práce s fotoaparátem / I. část.

12. Různé režimy pro různé situace

Názorně dětem ukažte, na co se používají jednotlivé automatické a poloautomatické režimy. Naučte je, co znamenají jednotlivé ikonky a v jakých situacích se dají použít. Čím více režimů jim vysvětlíte, o to kreativněji a zajímavěji mohou vypadat jejich fotografie.

Začít můžete například s nastavením režimu Makro a jednoduše si v praxi vyzkoušet kouzlo detailní fotografie. Pár dobrých rad na téma makro najdete také v našem článku Jak zvládnout základy makro fotografie.

Makro

13. Správně nastavit expozici

Pokud vaše děti pochopily základy, je určitě čas vysvětlit jim, jak se správně exponuje a jak postupovat při nastavení tří základních veličin: čas, clona a ISO.

Pochopení smyslu těchto hodnot a jejich vzájemného vztahu je totiž klíčové a bude dalším důležitým krokem k jejich nádherným fotografiím. Všechny potřebné informace o správné expozici můžete najít v našich online fotokurzech pro začátečníky.

Nastavení správne expozice

Pevně věříme, že se Vám článek líbil a některý ze zmíněných nápadů pomůže vašim dětem na cestě ke krásnějším fotografiím.

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať