13 dobrých nápadů, jak naučit vaše dítě fotit I.

13 dobrých nápadů, jak naučit vaše dítě fotit

Pokud se i vaše dítě začalo v poslední době zajímat o fotoaparát nebo objevovat kouzlo fotografie, je ideální čas vysvětlit mu, jak se fotoaparát používá a ukázat, jak může být fotografování zábavné.

V dnešním článku přinášíme prvních 7 nápadů, které můžete společně s vaší ratolestí vyzkoušet a uvidíte, že se něco nového naučíte i vy. Druhou část našeho článku si pak budete moci přečíst už za týden.

1. Experimentovat při focení

Poraďte vašim dětem, aby se snažily fotit vždy z různých úhlů pohledu. Pokud fotí například pejska, ať ho zkusí vyfotit nejen typicky shora, ale také z úrovně jeho očí. Vhodné je také střídat detaily (např. čenichu) s celými záběry, fotky tak budou zajímavé a různorodé.

Podle možností a schopností vašeho dítěte mu postupně vysvětlete i jednotlivé expoziční režimy a práci s nimi. Jednoduchý úvod do této problematiky najdete v našem online fotokurzu Základy práce s fotoaparátem / I. část.

Experimentovat při focení

2. Sledovat pozadí za focením objekty

Učte své děti vnímat i to, co se nachází v pozadí za hlavním fotografovaným objektem. Cílem je snažit se scénu vždy vhodně překomponovat a snažit se, aby například babičce „netrčel" z hlavy kus větve na pozadí.

Stačí totiž malá nepozornost a na první pohled pěkný záběr může nakonec přinést zklamání. Ve většině případů však stačí malý krok do jedné nebo druhé strany, a záběr je zachráněn. Dobré tipy na krásné záběry můžete najít v našem článku 5 základních pravidel kompozice.

Sledovat pozadí za focením objekty

3. Držet fotoaparát vždy rovně

Upozorněte vaše děti na to, aby při fotografování držely fotoaparát rovně. Ve většině případů je možné nalézt v záběru rovnoběžnou linii (např. horizont, vodní plochu, nebo cestu), podle které si mohou ověřit, že je záběr skutečně vyrovnaný. Modernější fotoaparáty dokonce nabízejí zobrazené pomocné čáry, nebo vodováhu.

Případné nedokonalosti se pochopitelně dají při pozdější úpravě fotek opravit, od začátku je však lépe vést děti k samostatnosti a dodržování základních pravidel fotografování.

Držet fotoaparát vždy rovně

4. Správně uchopit fotoaparát

Samozřejmě každý ví, jak správně držet fotoaparát – objektivem namířeným na objekt focení. Ne každý však ví, jak ho správně uchopit do ruky a bývají to často právě děti, jelikož mají s focením ještě málo zkušeností. Fotoaparát uchopte pevně jednou rukou za jeho boční část a zároveň ho druhou rukou podpírejte, vyvarujte se však křečovitému sevření rukou.

Špatné držení fotoaparátu může mít vliv na stabilitu fotoaparátu a roztřesení výsledných snímků. Správné držení fotoaparátu často rozhodne o dokonale ostré, nebo naopak dokonale rozmazané fotografii.

Správně uchopit fotoaparát

5. Přiblížit se

Většina dnešních fotoaparátů již nabízí možnost zoomování, tedy přiblížení obrazu. Proč tedy tuto funkci alespoň jednou za čas nevyužít? Ukažte svým dětem, že zajímavé fotografie často vznikají právě i s použitím zoomu.

Nezapomeňte jim však připomenout, že na přiblížení k zajímavému objektu mají používat i vlastní nohy, nejen zoom fotoaparátu. Získají tak stejný výřez na jiné ohniskové vzdálenosti a tím pádem i jinou výslednou perspektivu jejich fotografie.

Přiblížit se

Staré známé pravidlo totiž říká, že nejlepší zoom jsou vlastní nohy :-)

6. Fotit, fotit, fotit!

V dnešní době digitální fotografie je velkou výhodou, že nemusíte platit za každý jeden pořízený snímek. Fotografování tedy není tak finančně náročné, jak bylo v době analogových fotoaparátů.

Čím více fotíte, tím více zkušeností získáte. Podporujte proto děti v experimentování, ať pravidelně fotografují, pracují se světlem, s kontrastem, s barvami, nezapomeňte však ani na studium teorie. Srozumitelně vysvětlené fotografické situace najdete například v našem online fotokurzu Základy fotografování na 5 kroků. Uvidíte, že se fotografie vašich dětí budou od záběru k záběru zlepšovat.

Fotit, fotit, fotit!

7. Nefotit stále totéž

Když jde vaše dítě řekněme na školní výlet, poraďte mu, aby nefotilo dokola stále stejné motivy – třeba jen budovy nebo naopak jen své kamarády. Pokud se totiž bude po letech dívat na takové fotografie, nebude vědět, s kým nebo naopak kde se výlet odehrál.

Vysvětlete mu, ať sleduje okolí, ve kterém se nachází a zachycuje každý zajímavý okamžik, budovu či osobu, se kterou se setká, aby byly výsledné fotografie co nejvíce různorodé.

Nefotit stále totéž

Líbil se vám tento článek?
Komentáře
Pokud chcete přidat komentář, musíte se přihlásit.
  1. Odoslať